V práci strávime naozaj veľkú časť svojho života. Takto by sme sa mali pozerať aj na priestor, v ktorom pracujeme. Pracovné prostredie by nemalo zahŕňať len veci a nábytok potrebný na výkon povolania, ale aj kúsok priestoru na psychohygienu a zlepšenie pracovnej efektivity. O čo ide?

Môj dom, môj hrad - ale aj kancelária by mala spĺňať určité štandardy pohodlia
(zdroj: unsplash.com)

Nechajte kanceláriu odrážať vašu osobnosť

V dôverne známom prostredí sa cítime omnoho lepšie, než niekde, kde sme prvýkrát a ešte to tam nepoznáme. Ak vám to možnosti dovoľujú, zaveste si v práci sebou plagát alebo obraz, ktorý vás vystihuje a motivuje. Na pracovný stôl si dajte fotky svojich blízkych, aby vám pripomínali, pre koho vlastne do práce chodíte. Prineste si aj svoj vlastný obľúbený hrnček, do ktorého si každý deň urobíte kávu alebo iný obľúbený nápoj. Vedeli ste, že malé rozptýlenie pôsobí na nás a našu psychiku priam zázračne a 5 minút rozptýlenia každú hodinu zvýši našu koncentráciu na prácu až o 50%? Môže to byť akákoľvek malichernosť – pekné ceruzky, antistresová loptička, omaľovánky na naštartovanie kreativity,… Či už tomu veríte, alebo nie, práve drobnosti urobia vašej kancelárii charakter.

Komu sa nelení, tomu sa zelení!

Ak sa chcete inšpirovať modernými americkými kanceláriami, zaveste si na jednu stenu v kancelárii čo najväčšiu nástennú sklenenú tabuľu. Zistilo sa totiž, že nepopísaná plocha dokáže vynikajúco motivovať k tomu, aby ste ju zaplnili. Využiť ju môžete napríklad na mítingoch so zamestnancami a kolegami, ale aj keď ste v kancelárii úplne sami. Máloktorá kancelária má okná do parku alebo do lesa. Väčšina sa preto musí uspokojiť aspoň s kupovanými kvetmi. Myslite na to, že zelená farba ukľudňuje myseľ a ak ju už v kancelárii nemáte na stenách, dajte si ju aspoň do kvetináčov. Trendy sú napríklad prírodné drevené, prútené, bambusové, ale aj „retro“ terakotové a hlinené. Pre kancelárske priestory je najpraktickejšia hydroponicky pestovaná zeleň, pretože starostlivosť o ňu je minimálna. Takáto zeleň zároveň pôsobí vitálne, je reprezentatívna a efektívna napríklad pri čistení vzduchu. Aktuálnym trendom sú tiež vertikálne interiérové výsadby.

Poriadok v papieroch, aj v živote

Keďže práca v kancelárii je obvykle sedavá, plná papierovania a zapisovania, využite tieto “nevýhody” a spríjemnite si každodenné povinnosti napríklad peknou novou sedačkou, na ktorú sa natiahnete, keď sa vám už nebude chcieť sedieť na otáčavej stoličke (top sedačky, ktoré odporúčae, nájdete napríklad tu), alebo si nakúpte na stôl organizéry vhodnej veľkosti a príjemných farieb. Zožeňte si aj škatule na dokumenty, karisbloky, zložky na dokumenty a takisto stojany na poradače. Pripravte si priečinky na všetky dokumenty, ktoré by ste mohli potrebovať a buďte pripravení organizovať, pretože poriadok je základom príjemnej atmosféry. Nezabúdajte ani na ten pod stolom a inde – najlepšie vysávače vhodné aj do kancelárií nájdete napríklad tu. Nezabudnite si zorganizovať aj svoj čas a pracovný harmonogram, aby ste neboli v práci ako štvaná zver. Na to vám zasa poslúžia tie najlepšie mobilné telefóny, ktoré sme pre vás vybrali.