Auto je bežnou súčasťou nášho života a využívame ho každý deň. Rovnako je to aj pri väčšine firiem – množstvo potrebuje denne prepravovať svoj tovar alebo je potrebné dochádzať na schôdzky, prípadne zháňať nových zákazníkov. To, že nechodíte na súkromnom aute, ale kúpite si ho na firmu má svoje výhody. Aj o tom budeme písať v dnešnom článku.

Kúpa auta na firmu – čo by ste pred nákupom mali vedieť? (Foto: unsplash.com)

Daňové náklady a vedenie knihy jázd

Firemné auto sa stáva reálne firemným vtedy, keď je napísané na konkrétnu spoločnosť. Ak jazdíte na svojom súkromnom aute, tak sa to neberie rovnako. Veľkou výhodou kúpy auta na firmu sú nižšie dane, keďže vám auto tvorí náklady. Do nákladov podniku spojených s autom sa zahŕňajú platby za palivo, poistenie auta a PZP alebo kúpna cena. Rovnako viete získať poistku za prijateľnejšiu cenu ako podnikateľ.

Aby sa vám do nákladov rátali všetky platby za palivo, tak je nevyhnutné viesť si knihu jázd, používať GPS alebo kapacitnú sondu. Dokážete tak ušetriť náklady na prevádzku auta a budete mať lepší prehľad o spotrebe. Či už sa rozhodnete pre vozidlo Opel Astra alebo iné, je dobré na to myslieť už pri kúpe.

Skutočné výdavky

Tie sa oplatí využívať vtedy, ak si kupujete ako podnikateľ na firmu úplne nové firemné vozidlo, prípadne auto, ktoré sa pohybuje vo vyššej cenovej kategórií. Náklady bude tvoriť odpisy z obstarávacej ceny vozidla a povinné poistenie. Opäť, nemôžete zabúdať v tomto prípade na evidenciu všetkých jázd. Aj keď toto nie je jedna z najjednoduchších a najobľúbenejších činností podnikateľov, tak vám to môže pomôcť.  Do nákladov patria aj pohonné hmoty, servis, náhradné diely a to aj keď si autodiely online vyhľadávate a kupujete mimo servis.